Wychowanie  fizyczne

 1. Lekcje WF przez Internet – teoria i praktyka (16+16)
 2. Zestaw ćwiczeń z gimnastyki korekcyjnej do wykonywania w domu
 3. Edukacja zdrowotna – test wiedzy o zdrowiu
 4. Krzyżówki z dyscyplin sportowych
 5. Quizy z WF
 6. FB „zdrowe sprawne dzieci” ćwiczenia domowe
 7. FB Tabata- lekcja WF w ZSP Czernica
 8. Przykład kompleksowego zdalnego nauczania WF w szkole podstawowej
 9. Najdziwniejsze dyscypliny sportowe
 10. Ruch to zdrowie
 11. Wskaźnik BMI
 12. Zasady gry w piłkę ręczną
 13. Wirtualne zwiedzanie Muzeum Sportu

Praktyczne propozycje nauczycieli WF:

Załącznik nr 1- Propozycja tygodniowego planu zajęć zdalnego WF w szkole gminy Biała Piska
Załącznik nr 2- Prowadzenie zajęć zdalnych z WF poprzez szkolny FB w SP Judzikach
Załącznik nr 3- Szczegółowe zasady prowadzenia kształcenia z WF na odległość w SP Pogorzel
Załącznik nr 4- Zadanie i odpowiedzi na  pracę z tematu „Koła olimpijskie”-  efekty pracy uczniów  szkoły w Pogorzeli.
Załącznik nr 5- Zadanie – próba wydolności  Ruffiera klasy VII I VIII SP w Pogorzeli
Załącznik nr 6- PZO Wychowanie fizyczne SOSW w Giżycku
Załącznik nr 7- PZO zdalnego Wychowania fizycznego (ankes do PSO) – aktualizacja maj 2020

 

Historia i wiedza o społeczeństwie

Gra edukacyjna „Godność, wolność i niepodległość”

Odzyskana niepodległość to wyjątkowa opowieść, która zasługuje na to, by poznało ją jak najwięcej osób.  Dzięki niej lekcje zmienią się w pasjonującą przygodę. Gra jest dostępna online, Różnorodne formy aktywności w grze, takie jak: interaktywne mapy, quizy, memo, labirynty, pozwolą zapamiętać użytkownikom ważne dla Polaków wydarzenia – nie tylko te związane z 1918 r. mamy tu 3 misje dla klas 1-3 szkoły podstawowej; 6 misji dla klas 4-8 oraz  6 misji dla szkół ponadpodstawowych.

 

Szanowni Państwo !

Zapraszam do obejrzenia i udostępnienia nauczycielom i uczniom prezentacji z wystaw historycznych „Od zaborów do Niepodległości” i „Dwie okupacje 1939-1945” autorstwa nauczyciela-konsultanta W-M ODN w Olsztynie Filia w Olecku Jacka Rutkowskiego. Wystawy w fizycznej postaci będą do wypożyczenia i obejrzenia po powrocie do szkół.
W obecnej, trudnej sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach i placówkach  zapraszam do kontaktu mailowego: rutkowski@wmodn.olsztyn.pl

Zapraszam do odwiedzania wirtualnych muzeów w naszym regionie :

https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea
https://muzeum.elk.pl/wystawy/3wystawy-wirtualne/

Lekcja historii online – artykuł dotyczący organizacji i prowadzenia lekcji historii online

 

Praca z uczniem niepełnosprawnym

https://www.gov.pl/web/edukacja/materialy-cwiczeniowe-dla-uczniow-niepelnosprawnych-dostosowane-do-nowej-podstawy-programowej-ksztalcenia-ogolnego?fbclid=IwAR0FjaqfxY4eThLxBwxyH9C8vqSubvU1VlWU1xnMpTppUPNoKMPOl_KNhhs
Materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych dostosowane do nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego

 

 

Religia

 

Wychowanie i profilaktyka

1.https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/publikacje.html- Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online; Poradnik dla rodziców – Szkodliwe treści w internecie; FOMO Jak sobie z tym radzić?; Dzieci w świecie gier komputerowych – poradnik; Nastolatki wobec internetu; Internet Zabawek; Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie.

2.https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/dla-rodzicow.html- Internet i nowe technologie to potężne narzędzia, ale warto wiedzieć, jak bezpiecznie z nich korzystać. Teraz, gdy nasze życie i życie naszych dzieci w dużej mierze przeniosło się do sieci, jest to szczególnie ważne. Poprzez zabawę z dziećmi można je uczyć  dobrych praktyk korzystania z internetu. Na wskazanej stronie znajdziecie Państwo gry i zabawy edukacyjne zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci. Aby z nich skorzystać, nie potrzebujecie wyszukanych pomocy dydaktycznych i gadżetów, wystarczy to, co macie już w domu.

3.https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/literatura.html- Wybrana literatura zawierająca wydawnictwa zwarte, podręczniki, programy nauczania oraz artykuły z czasopism dotyczących szeroko pojętej tematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

4.https://akademia.nask.pl/gra.html- Gra edukacyjna „Rufus w opałach” pozwala zobaczyć, na jakie niebezpieczeństwa natrafia młody użytkownik nowoczesnych technologii i pokazuje, jak reagować w trudnych sytuacjach. Gracz, wcielając się w postać młodego bohatera, towarzyszy mu w jednym z wielu szkolnych dni i podejmuje decyzje, które mają wpływ na dalszą rozgrywkę.

5.https://akademia.nask.pl/projekt-39//kreskowki.html Krasnoludki 2.0 to zestaw filmów animowanych, przygotowanych w ramach projektu KURSOR. Animacje w lekki i dowcipny sposób pokazują wybrane zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć wszyscy korzystający z nowoczesnych technologii.Wszystkie filmy nawiązują do powszechnie znanych baśni – pozwala to dotrzeć zarówno do najmłodszych jak i do nieco starszych użytkowników Internetu. Krasnoludki 2.0 do doskonały materiał wyjściowy do przygotowania i poprowadzenia lekcji, prezentacji czy wykładów, uczących dobrych praktyk przy korzystaniu z nowoczesnych mediów.

6.https://akademia.nask.pl/projekt-39//materialy-kursor.html- Zaproszenie do zapoznania się z pomysłami i scenariuszami lekcji, przygotowanymi w oparciu o materiały OIE KURSOR. Scenariusze można wykorzystywać do przeprowadzenia lekcji, można je też oczywiście modyfikować, dostosowując do własnych potrzeb. Materiały są w formacie PDF. Aby je otworzyć należy mieć zainstalowany odpowiedni program (np. Adobe Acrobat Reader).

7.https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/baza-filmy.html- Plik i Folder na ścieżkach internetu-zestaw filmów dla dzieci prezentujących tematykę bezpiecznego poruszanie się w cyfrowym świecie.

8.https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/baza-audiobooki.html- Audiobooki umożliwiają zapoznanie się z przygodami Plika i Foldera w postaci wygodnej do słuchania także z urządzeń mobilnych.

9.https://akademia.nask.pl/projekt-52/narzedziownik.html- Znajdują się tu materiały dotyczące nowych technologii, ale nie tylko.

 

 

Przykłady szkolnych rozwiązań

Strona pani Agnieszki Kopyckiej, nauczycielki języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 4 w Olecku, na której znajdują się  informacje dotyczące literatury, historii, sztuki, gramatyki, ortografii  i  form wypowiedzi pisemnych. Dowiesz się też, jak się uczyć przyjemnie i efektywnie.
Wiadomości i ćwiczenia z języka polskiego

Blog „Zdalnie, wirtualnie i ciekawie…” dla dzieci i młodzieży Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ełku,  stworzony i prowadzony przez Joannę Tafelską –wychowawcę, nauczycielkę języka polskiego i zajęć rewalidacyjnych. 
https://zdalniewirtualnieiciekawie.blogspot.com/